HYMNA ŽIVOTA: * Život je šance - využij ji * Život je krása - obdivuj ji * Život je blaženost - užívej ji * Život je sen - uskutečni ho * Život je výzva - přijmi ji * Život je povinnost - naplň ji * Život je hra - hrej ji * Život je bohatství - ochraňuj ho * Život je láska - potěš se s ní * Život je záhada - pronikni ji * Život je slib - splň ho * Život je smutek - překonej ho* Život je hymna - zpívej ji * Život je boj - přijmi ho * Život je štěstí - zasluž si ho* Život je život - žij ho Matka Tereza

kniha, duha, strom....jpg

O projektu a knize

Kniha: Studenti píšou knihu
Kniha: Studenti píšou knihu
děti píší knihu.png
STUDENTI PÍŠOU KNIHU
o stejnojmenném projektu a knize
     Projekt byl realizován v uplynulém školním roce - 2012/2013, a to po celé České republice - v jejích jednotlivých krajích, v objektech ZŠ a jejich 6. - 9. třídách.
S dětmi jsme nejdříve diskutovali na volné téma, diskuse byla tu a tam zpestřena osobní či telefonickou účastí zajímavého hosta - režiséři, herci, zpěváci i politici... Poté následovala prosba, žádost k dětem, aby si vzaly papír a tužku a napsaly cokoliv uznají za vhodné - své radosti, starosti, vzpomínky, názory ..., prostě cokoliv.
     Zhruba 80% z nich využilo tuto příležitost k tomu, aby se svěřilo s tím, co je trápí - o situaci v rodině, ve škole... . Příběhy jsou to leckdy velmi dojemné, smutné a tragické, ale i humorné, podnětné a povzbuzující … Velmi často jsem se stal adresátem jejich díků za tuto příležitost svěřit se s něčím, co dosud nikdy nikomu nesvěřily...  Zvlášť působivé jsou přímo vzkazy rodičům, sourozencům, školám …každému z nás! Setkal jsem se již i s názory, že je to místy až příliš „drsné,“ mohu jen souhlasit, ale přesně takový je život, přesně tak vypadají životy našich dětí, děti našich sousedů, přátel a známých, dětí ZŠ z celé ČR. Děti nám prostřednictvím této publikace nabízí unikátní příležitost nahlédnout do jejich světa, myšlení a pocitů. Máme tak ojedinělou možnost vhlédnout do jejich nitra a všeho, co se v něm odehrává… pocity radosti a štěstí, ale i zklamání, bolesti a utrpení, samoty…
     V knize studenti píšou knihu, naleznete celkem 204 vybraných příspěvků žáků. V příspěvcích dětí nebylo přidáváno ani ubíráno jediné slovo, značné množství chyb zůstalo rovněž zachováno, aby kniha byla co nejautentičtější.  Sama kniha a příspěvky v ní uveřejněné, v mnoha ohledech, boří zažité mýty a představy. Příspěvky dětí si přímo říkají o reakci, o sebereflexi rodičů, školní výchovy i každého z nás! Koneckonců, samy děti, a to nezřídka, toto přímo žádají, prosí… .
     Samotná realizace projektu by nebyla myslitelná bez podpory a účasti společnosti MAT Consulting spol. s r.o., zejména pak jejího majitele, pana Michala KRYSTÍNA a jeho zaměstnanců, kterým patří dík zúčastněných dětí i nás všech! Vydání knižní publikace pak proběhlo za podpory a spolupráce pana Marcela Ismaila, studenta dokončujícího studium práv, kterému, jakož i všem ostatním partnerům a sponzorům knihy či projektu – společnosti Elitex, M2C, Perfekt skin či MFF Praha  - Febiofest, jehož zástupci se projektu také zúčastnili a umožnili nám prezentaci a prodej knihy na XXI. ročníku Febiofestivalu na pražském Smíchově. V neposlední řadě mi dovolte prosím, zmínit také grafika, kterému vděčíme za finální podobu knižní publikace, kterým je pan Karel Švihel. Všem jmenovaným, ale i celé řadě zde nezmíněným, kteří projektu vyjadřovali a vyjadřují podporu, patří velký dík a uznání!
     Jsem si vědom toho, že ani sebelepší legislativa či cokoliv jiného, nebude účinnější, než právě ona již zmiňovaná sebereflexe, která musí začít právě u rodičů, škol, u každého z nás. K tomu bychom chtěli přispět onou publikací, otevřít oči, poukázat na opomíjené, ale velmi důležité téma - děti a vše, co je obklopuje, jak se s tím vyrovnávají či nevyrovnávají, jak to vše prožívají, vnímají, jak trpí ... Rozpoutat o tom všem diskusi, která může přispět k nápravě současného a jak se zdá, i velmi žalostného stavu…
Jsem přesvědčen, že projekt má velký význam a může mít velký přínos pro celou společnost. 
     Bez pochopení a vstřícnosti ředitelů předmětných ZŠ a celé řady pedagogických pracovníků, by však nebyl možný - patří jim velký dík a uznání!
    
 Věřím, že projekt shledáte zajímavým, hodným Vaší pozornosti a podpory.
 
Václav Jan Novák, autor
 
Fotogalerie - viz níže: autor
ukázka příspěvku dětí
ukázka příspěvku dětí
Děti píší knihu
Děti píší knihu
žáci píší knihu
žáci píší knihu
Dopsáno!
Dopsáno!
"Jestliže najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede."
Arthur Charles Clarke
dítě, kniha.png
     Děkujeme za návštěvu našich stránek, děkujeme za Vaši případnou přízeň a podporu a těšíme se na další shledání či spolupráci! 
Vaše Stránky života
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one